راه کارهای امنیتی

چکیده : بدافزار رجین که به‌تازگی ذهن تمامی مسئولین امنیتی در سراسر دنیا را به خود جلب نموده است، دارای پیچیدگی‌های خاصی می‌باشد. به گونه‌ای که به نظر می‌رسد توسط یک حکومت ایجاده شده و ممکن است برای مدت 8 سال مورد استفاده قرار گرفته باشد. این بدافزار دارای اهداف متنوعی است که به طور خاص می‌توان به شرکت‌های مخابراتی در کشورهای مختلف از جمله ایران اشاره نمود

بدافزار رجین که به‌تازگی ذهن تمامی مسئولین امنیتی در سراسر دنیا را به خود جلب نموده است، دارای پیچیدگی‌های خاصی می‌باشد. به گونه‌ای که به نظر می‌رسد توسط یک حکومت ایجاده شده و ممکن است برای مدت 8 سال مورد استفاده قرار گرفته باشد. این بدافزار دارای اهداف متنوعی است که به طور خاص می‌توان به شرکت‌های مخابراتی در کشورهای مختلف  از جمله ایران اشاره نمود.

 

این بدافزار با ماژول‌های متفاوت سفارشی سازی شده برای سرقت انواع خاص اطلاعات، غالباً شرکت‌های مخابراتی، کسب و کارهای کوچک و افراد شخصی را هدف قرار داده است. سیمانتِک حدود ۱۰۰ نهاد را در ۱۰ کشور کشف کرده است که توسطبدافزار رجینآلوده شده‌اند که اغلب آنها در روسیه و عربستان صعودی قرار دارند. اما در مکزیک، ایرلند، هند، افغانستان، ایران، بلژیک، اتریش و پاکستان نیز مواردی از آلودگی به این بدافزار مشاهده شده است.

 

به گفته یک محقق امنیتی سیمانتِک به نام «لیام اومورچو»، نخستین نسخهReginبین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱ فعال شد. سیمانتِک تحلیل نسخه دیگری ازReginرا که توسط یکی از مشتریان برای این شرکت ارسال شده بود حدود یک سال قبل آغاز کرد. اما شواهد و ادله جرم‌شناسانه‌ای وجود دارد مبنی بر اینکهReginاز سال ۲۰۰۶ فعال بوده است. در حقیقت سیمانتِک نامRegin را برای این بدافزار انتخاب نکرده است. به گفته اومورچو این بدافزار توسط دیگرانی که در زمینه امنیت فعالیت می‌نمایند و پیش از این در مورد این بدافزار اطلاعاتی داشته‌اند، به این نام نامیده شده است.

 

سیمانتِک حدود ۱۰۰ نهاد را در ۱۰ کشور کشف کرده است که توسطReginآلوده شده‌اند که اغلب آنها در روسیه و عربستان سعودی قرار دارند. اما در مکزیک، ایرلند، هند، افغانستان، ایران، بلژیک، اتریش و پاکستان نیز مواردی از آلودگی به این بدافزار مشاهده شده است.

Regin یک تروجانbackdoorاست که بسته به هدف، با گستره متنوعی از قابلیت‌ها، سفارشی‌سازی می‌شود. به گفته سیمانتِک، تولید این بدافزار ماه‌ها و حتی سال‌ها زمان برده است و نویسندگان آن تمام سعی خود را برای پوشاندن ردپای این بدافزار کرده‌اند.

همچنین هنوز دقیقاً مشخص نیست که کاربران چگونه توسطReginآلوده می‌شوند. به گفته اومورچو، سایمانتک فقط در مورد یک کامپیوتر کشف کرده است که از طریق یاهو مسنجر آلوده شده است. این احتمال وجود دارد که کاربر قربانی یک حمله مهندسی اجتماعی شده و بر روی لینکی که از طریق مسنجر ارسال شده است کلیک کرده باشد. اما احتمال بیشتری وجود دارد که کنترل‌کنندگانReginاز یک آسیب‌پذیری در مسنجر آگاه بوده و بدون نیاز به تعامل کاربر، سیستم وی را آلوده کرده باشند

اطلاعات بیشتر ....

راهنمایی های امنیتی

گالری عکس